Sportovně střelecký klub Praha 6

Únava střelce

Téma tohoto měsíce bylo navrženo kýmsi, kdo se v noci před závodem nedokázal řádně vyspat! (Únava se u něj hlavně projevovala pohledem unavených očí, ve skutečnosti tou pravou příčinou byl nedostatek spánku.) Únava má nepochybně vliv na jakékoli fyzické nebo psychické aktivity a na střelbu daleko více, než by tomu bylo při vynášení odpadků a to až po třetím upomenutí od manželky. Tak, jak bychom se s ní při střelbě měli vyrovnávat? Únava je většinou způsobena nedostatkem zdrojů – svalových vláken, kyslíku, zásob využitelné energie, atd. Ty jsou limitovány a snižovány hromaděním odpadních produktů, kyseliny mléčné ve svalových vláken, oxidu uhličitého v krvi, atd. Energie a kyslík jsou oběhovým systémem přiváděny a odpadní produkty vyváděny pryč. Je zřejmé, že čím je oběhový systém v lepším stavu, tím to vše lépe funguje. To je důvod, proč se klade u sportovce tak velký důraz na dobrou kondici dýchacího systému, tělesnou hmotnost a vytrvalostní trénink, atd., a samozřejmě střelců se to týká též. Při pohledu na vyrovnanou řadu střelců na palebné čáře při běžné pistolářské soutěži, ze které často vyčnívají břicha, vás musí napadnout, že to asi nemusí být úplně ta pravá podpora a propagace střelby, které se říká sportovní! (Většinou střelců je tento typ postavy brán jako 'dodatečná zátěž' - "To mi přeci dává stabilitu, kamaráde!")

Kromě potřeby být více 'fit' – potřebujete během závodu dostatečně velký přísun kyslíku, který můžete získat pomocí vhodných dechových cvičení. Měli byste mít dobře vypracované a posílené svaly a mít schopnost udržet pistoli v záměrné oblasti díky cílenému speciálnímu tréninku - je potřeba vzít v úvahu rychlost látkové výměny a únavu. Odbourávání kyseliny mléčné ze svalových vláken trvá přibližně dvakrát déle než doba činnosti, při které byla vytvořena. Učím střílet v tempu přibližně 1 výstřel za minutu – nezapoměňte, že se to týká i odložených ran – v disciplínách vzduchová nebo libovolná pistole. Ta minuta se skládá z asi 20 sekund zvedání, míření a odpálení a asi ze 40 vteřin odpočinku mezi výstřely. (1:2, asi tak nějak?) Sportovec s přiměřenou kondicí může takhle střílet celé hodiny. Během této doby se projeví i únava očí: víčkové svaly by se měly uvolnit ze stavu míření, stejně jako natáčecí svaly oka. Mezi výstřely by měl člověk relaxovat pohledm do dálky – pokud možno na neutrální barevné pozadí, které nevytváří oslňující světelné odrazy - a zase zpět na střelecký stolek nebo na špičky svých nohou. To protáhne a uvolní oční svaly a pomáhá vyrovnat účinek strnulého sledování mířidel během střelby. Stejný druh strategie může být použit pro svaly nohou. Po dobu odpočinku mezi výstřely, ohýbejte stehenní a lýtkové svaly, pohupujte se na patách a prstech (přitom zůstávejte v pozici, samozřejmě), protahujte a uvolňujte tyto svaly z jejich statického napětí při střelbě. S určitou pravidelností by měl střelec zrušit střelecký postoj a posadit se. Během této přestávky je třeba provádět dechová cvičení pro uvolnění celého těla a mysli, k mentálnímu cvičení využívat 'levý mozek' a nechat 'pravý mozek' odpočívat (zaměstnat verbálně, matematikou, apod.), pokud to tedy lze. Samozřejmě, před dalším pokračováním ve střelbě se střelec musí uvést opětovně do odpovídajícího psychického i fyzického stavu, včetně postoje, a na to bude potřebovat určitý čas. A nezapomínejte taká na hydrataci, dostatek vody! Tělo je jednou velkou chemickou továrnou, která H2O potřebuje ke své činnosti.

Stručně řečeno, únavu se lze naučit zvládat již v přípravě střelce, která by měla odpovídat jeho fyzické a psychické kondici, na střeleckém stanovišti využívat čas efektivně a výhodně - pro odpočinek a strečink během pobytu na palebné čáře - a naučit se, kdy a jak načasovat 'přestávky'. Samozřejmě, někdy si nebudete možná chtít dopřát ani pauzu! Pokud jste v závodě (tzv. vám chytily saze), daří se vám odpalovat včas v 10s intervalu, tak proč přestávat? Viděl jsem střelkyni v závodě světového poháru ve vzduchové pušce střílet celý zápas bez přerušení. Po skončení závodu se pak dokázala sotva hýbat. Její trenér řekl, že to nebylo typické, ale střelba se jí dařila extrémně dobře - nakonec vyhrála zlato - a tak nechtěl přerušit proces. To vše jí ale umožníla její vynikající kondice.

Střelec by tedy měl být v tak dobré kondici, aby byl schopen zvládat a využívat i situace, které se mu během závodu nabídnou. Pokud jde o oči, i zde je možné se předem připravit: tomuto cvičení se říká akomodační uvolnění – zakoukejte se nejprve do dálky a následně na hřbet ruky, pak zase do dálky a opět na hřbet ruky, atd. – to vám umožní harmonizovat napětí v očních svalech a potlačí vznikající únavu očí při střelbě.

Když si před závodem podle výše uvedených doporučení upravíte plán odpočinkových čiností během střelby a budete při střelbě na střelnici používat techniku doporučovanou již v některých přechozích článcích, přitom nebudete zapomínat pít dostatečné množství vody, pak můžete ze závodu odejít s velkým výsledkem a ještě vám zůstane dost energie na to, vše následně důkladně proprat se svými kamarády!

Don

Článek Fatigue (11/2003) je v originále dostupný na adrese http://www.australiancynic.com/
Autorem článku je Donald Nygord, známý americký střelec.
Překlad, nikoli doslovný, Petr Brejša, petrbrejsa@seznam.cz

Domů Kontakt Statistika