Sportovně střelecký klub Praha 6

Spouštění

Nyní, když se již téměř dva roky neúčastním soutěží, je zajímavé pozorovat změny v mých dovednostech a jejich vliv na mou přesnost střelby při nedostatku intenzivního tréninku. První úlohou, kterou bychom se měli znovu naučit, by mělo být, že zkoušet používat bodovou ostrou spoušť „praskajícího skla“ vede k velkému a nežádoucímu zpomalení a zamrzání výstřelům!

Problém s uvedeným typem spouště je v tom, že během doby držení a míření MUSÍTE současně a plynule pohybovat prstem na spoušti! Ale toho nelze snadno dosáhnout se super ostrým nastavením 2. stupně na spoušti. Přesto bych odhadl, že až 90 % střelců „mířenkářů“ se pokouší využít tohoto nastavení a zvyšují tlak na druhém stupni nebo v poslední fázi spouštění tlačí na spoušť POTÉ, co si uvědomí, že jsou v „nejlepší“ části svého zamíření. Ale to už je, dámy a pánové, POZDĚ.

Dnes do značné míry rozumíme tomu, jak mysl ovládá tělo, a souhlasíme s tím, že podvědomý aspekt mysli ovládá všechny prvky potřebné k dosažení úspěšného zásahu v terči. Jediným a vědomým konáním střelce při výstřelu by mělo být nepřetržité úsilí držet co nejlépe vyrovnaná mířidla, jak jen dokáže, zatímco vše ostatní by mělo být koordinováno podvědomím a zautomatizováno tréninkem.

Jsem přesvědčen, že jakmile bude podvědomí správně naprogramováno (pečlivým trénováním každého prvku v procesu výstřelu), integrují se pozorovatelný pohyb zbraně A pohyb prstu na spoušti, který přitom musí působit tlakem na spoušť pouze v přímém směru dozadu, abychom získali požadovaný výsledek. A ten prst se MUSÍ hýbat a nezastavit! Jinak není možné zapojit tlak nebo pohyb prstu, aby se nenarušil pohyb poloha namířené pistole. Místo toho dochází v nějakém okamžiku držení a míření ke křečovitému pohybu – což je pravděpodobně podmíněno vědomým úsilím střelce. To není dobré.

Lepší metodou, která by mohla významně přispěk k vašemu výkonu, je nejprve optimálně nastavit mechaniku spouštění tak, že do 2. fáze spouštění budete vstupovat hladce bez zastavení, v pohybu – namísto „super ostrého zlomu“. Tato část pohybu je to, co podvědomí potřebuje, aby mohlo „načasovat“ okamžik výstřelu tak, aby se synchronizoval s pohybem zbraně směřující do „sladkého bodu“, spojeného se zásahem desítky.

Další, co musíte rozpoznat a analyzovat, je pohybový vzorec, který máte právě DNES. Může existovat mnoho různých důvodů, že nejste tak stabilní jako před týdnem nebo dokonce včera. To NENÍ důležité - opravdu! Co je důležité, je rozpoznat aktuální vzorec: Jak daleko v cyklu namíření je ZAČÁTEK vašeho nejstabilnějšího držení? Jak dlouho toto období trvá? (To také není příliš důležité, protože byste se nikdy neměli dostat na konec tohoto krátkého „nejstabilnějšího“ období nebo dokonce k jeho středu!)

Pak byste měli pomocí střelby na sucho zjistit vyhodnotit pohyb, při kterém musíte stisknout spoušť, aby se spouštěcí ozub (2. stupeň) uvolnil, to je KDY VÁM ZAČÍNÁ NEJKLIDNĚJŠÍ ÚSEK VAŠEHO DRŽENÍ. Zpočátku je to trochu děsivé: "Co když k tomu dojde dříve?" No a co když ano? Ve skutečnosti pravděpodobně nevypadnete z devítky a stále vám zůstane šance 50/50 zasáhnout desítku! Spuštění bude čisté, bez trhnutí a vaše držení pravděpodobně lepší, než si myslíte. Pro další úspěšný výstřel postačí jen nepatrně zpomalit spouštění. Opravdu špatná věc je, že průběh spouštění nebude dostatečně rychlý a k výstřelu dojde blízko (nebo za) konci nejstabilnější fáze zamíření. A to je přesně moment, kdy dochází ke špatným zásahům!

Když osvojíte rytmus pro tento způsob střelby, výhody budou obrovské: Za prvé vydáte mnohem méně energie a spotřebujete mnohem méně kyslíku. To znamená, že se předčasně neunavíte a budete mít rezervy až do konce zápasu. Za druhé, vaše sebevědomí výrazně naroste, když budete zasahovat bez námahy a začnete pozorovat jev: „Vystřelilo to, když to směřovalo ke středu terče“. Odpanou ty příšerně ulítnuté zásahy a možná se začnete divit, proč se to dříve zdálo tak těžké!

Ponaučení tedy zní:
Začněte tlakem na druhý stupeň, jakmile se usadíte v záměrné oblasti, a stále jej zvyšujte s rychlostí, která umožní, aby došlo k výstřelu, když nastává NEJKLIDNĚJŠÍ ČÁST VAŠEHO MÍŘENÍ. Povšimněte si, že jsme trvali na použití „nejklidnější“, nikoli „klidná“. Nikdo není úplně stabilní a ani to není nutné! K výstřelu prostě musí dojít, když zbraň vstoupí do uvedené oblasti, což bude mít za následek 10. Brzy si uvědomíte, že vaše podvědomí tak trochu „řídí“ zbraň pomocí tlaku na spoušť v této oblasti. A nikdy nezapominejte – VY (vědomě) to nemůžete udělat! Nechte pracovat své podvědomí a užívejte si to!

Don

Článek RELEASING THE SHOT (10/2001) je v originále dostupný na adrese http://www.australiancynic.com/
Autorem článku je Donald Nygord, známý americký střelec.
Překlad, nikoli doslovný, Petr Brejša, petrbrejsa@seznam.cz

Domů Kontakt Statistika