Sportovně střelecký klub Praha 6

Diabolky, čím střílet

Jak vybrat z nabídky střeliva?
Rychle nebo pomalu?
Ruka nebo svěrák?

Pistolové nebo puškové střelivo? Lehké nebo těžké? Čím se odlišuje? Testy ze svěráku jsou vlastně střelbou bez střelcových chyb. A který střelec chyby nedělá? Dwell time aneb líná vzduchovka. Jak objektivně znehybnit hlaveň a její ústí při výstřelu? Upnutí za hlaveň, bombu nebo za kryt (lučík) spouště.

JSB žluté 4,49 obvykle nezklamou na 10 metrů v jakékoli vzduchovce, pistoli i pušce. Rychlost a hmotnost. Teoreticky ve střelbě platí: nejpřesnější je těžká a pomalu letící střela. Ta však nemusí být vhodná pro střelbu pistolí, zejména vzduchovou. Pistole se jaksi "pohybuje" s rukou, případně může být nejistě usazená v dlani. U vzduchovky výstřel trvá, od začátku vypuštění spoušťového ozubu do opuštění hlavně střelou, ve srovnání s palnou zbraní relativně dlouho. Pistole upnutá do svěráku se nehýbe, avšak střelec musí držet pistoli jednou rukou, ta se hýbe a bude hýbat vždycky, zejména při tlaku a pohybu prstu na spoušti. Těžší diabolka vyletí po spuštění z pistole obvykle s větší časovou prodlevou než diabolka o menší hmotnosti. Během uvedené prodlevy se může stát naprosto cokoli, především pokud se střelec při spuštění dopustí podstatné chyby, která bývá spojena s nežádoucí a okem prakticky nepostřehnutelným pohybem pistole. Pokud je to pro vás důležité, testujte střelivo nejen ze svěráku a ale především střelbou z ruky.

Změna výrobce, značky nebo dokonce i změna výrobní série střeliva může posunout polohu středního zásahu na terči. O kolik? V tom případě může být nejspolehlivějším objektivním ukazatelem právě svěrák a v něm dobře upnutá pistole. Soustřel 5 nebo 10 ran. Je zajímavé, že velmi dobrou nástřelku z 5-ti ran vyberete téměř u jakékoli značky či druhu diabolek, může to být pak jen otázka trpělivosti či náhody. Pokud chcete opravdu střelivo testovat a porovnávat, pak deset případně více ran (60) bude mnohem objektivnějších a věrohodnějších.

Cena střeliva nemusí být vždy zárukou kvality. Cena soutěžní diabolky se dnes blíží ceně levného náboje 22LR. Značka x kvalita x přesnost zásahu. Není rychlost jako rychlost a proto bychom ji měli měřit a znát. Může se stát, že i výrobce časem změní provedení střeliva pod stejnou značkou. Což může způsobit překvapení, ne vždy příjemné.

A tak, když analyzujete a hledáte svoje chyby, zkuste těžší diabolky. Měly by vám vaše chyby zvýraznit. Při střelbě na terč, v důležité soutěži raději ne, si pak vyzkoušejte rozdíl mezi těžšími a lehčími diabolkami.

Je to prosté, ale i zdrojem zábavy řady střelců:
http://targettalk.org/viewtopic.php?f=6&t=52250&hilit=pellets

Nezapoměňte, že standardní diabolky jsou vyrobeny z olova. To je kov, který se jako prvek v naší přírodě vyskytuje v konstantním množstí nikoli díky člověkovi a vznikl bez jeho zásluhy. Čisté olovo je v přírodě za běžných okolních podmínek poměrně stabilním kovem, který jen tak s něčím nereaguje. Dokonce se z něj vyrábějí nádoby pro přepravu koncentrované kyseliny sírové nebo pomocné elektrody v galvanotechnice a nejrozšířenější je olovo v deskách automobilních akumulátorů. Pokud se dostane do organismu člověka, je pro něj jedovaté a usazuje se především v kostech. Do těla se může dostat různými způsoby, např. ve formě par při tavení, s potravou ve formě mikrootěru i samotnými potravinami. Olovo se pozvolna ukládá zejména v kostech a z organismu je obtížně odbouratelné. O jeho negativním působení na člověka, který je součástí pozemské fauny, se nebudu rozepisovat. Pro přesnou sportovní střelbu jsou však jeho vlastnosti technicky nenahraditelné nebo nahraditelné jen velmi obtížně. Uvidíme, s čím na nás vyrukují naši volení pseudoochránci a samozvaní zakazovači. Nezapomeňte, že největší a drtivé množství olova se už dávno dostalo do koloběhu životního prostředí v minulých letech ve formě aditiv do automobilového benzinu (tetraethyl olova) v minulých desetiletích. Střelci, zejména sportovní, provozují sport v omezených lokalitách, což je jistá analogie výskytu olova v přírodě, přispívají k distribuci olova do životního prostředí zcela minimálním způsobem. A proto považuji snahu zakázat použití olova při výrobě a užití sportovního střeliva za příznak demence až debility dotčených lidí, kteří jeho používání chtějí v budoucnu zakázat. Při manipulaci s olověným střelivem nezapoměňte na hygienu, bezpečné stravovací návyky, atd. Bude to důležité pro vás a zejména pro zdraví vašich budoucích potomků, pokud je ještě hodláte plodit...........

petrbrejsa@seznam.cz

Domů Kontakt Statistika